iPhone 7 ma najlepszy ekran LCD, ale czy najlepszy ekran w ogóle? Zapytałem ekspertów

Apple chwaliło się na konferencji, że wyświetlacz najnowszego produktu został gruntownie poprawiony względem poprzednika. DisplayMate potwierdziło, że firma nie kłamała.

iPhone 7 nie ma wcale największej rozdzielczości na rynku i nie korzysta z technologii OLED, która staje się standardem w dzisiejszych smartfonach. Apple wciąż upiera się przy LCD.

Swoją drogą to dosyć oryginalne spojrzenie na innowacyjność. Zrezygnowano ze złącza 3,5 mm tłumacząc, że jest przestarzałe i wypełnia niepotrzebnie miejsce. A z drugiej strony dużo cieńszych, elastycznych paneli OLED jakoś jeszcze nie stosuje.

Żeby być jednak uczciwym, należą się Apple'owi wyrazy uznania, bo udoskonał tę stosunkowo przestarzałą technologię do tego stopnia, że pod względem reprodukcji kolorów pokonuje nawet najlepszego do tej pory Samsunga Galaxy Note 7 i tym samym zostaje liderem na tym polu.

Samsung (przy domyślnym trybie wyświetlania):

Apple (przy domyślnym trybie wyświetlania — innego zresztą nie ma):

Tu różnica jest naprawdę spora i pod względem reprodukcji kolorów, iPhone 7 pokazuje się od lepszej strony. Co ciekawe — jak podaje DisplayMate w swoim raporcie — jego wyświetlacz pokrywa pełną gamę barw PCI-P3, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla bardzo drogich telewizorów 4K.
Trzeba dodać, że Note 7, Galaxy S7 i LG G5 również potrafią je wyświetlać, chociaż nieco mniej precyzyjnie niż najnowszy iPhone.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Czym jeszcze pozytywnie wyróżnia się ekran iPhone'a 7 na tle konkurencji?

Wyrazy uznania należą się za najniższe na rynku refleksy świetlne, które wyraźnie wpływają na komfort użytkowania telefonu przy jaskrawym oświetleniu. Wynoszą tylko 4,4 proc. i tym samym przewyższają najlepszego do tej pory Note'a 7 z wynikiem 4,6 proc. Różnica niewielka, ale każda poprawa na tym polu jest mile widziana.

Eksperci z DisplayMate jasno podkreślają, że iPhone 7 ma najdoskonalszy ekran LCD jaki kiedykolwiek testowali.

Czy to jednak najlepszy wyświetlacz na rynku? Niekoniecznie

Niektóre źródła powołując się na badanie DisplayMate obwieściły iPhone'a 7 smartfonem z najlepszym ekranem jednocześnie detronizując Note'a 7.

Faktycznie pod pewnymi względami iPhone wygrywa i tego nie da się ukryć. Natomiast, jak to bywa w badaniach, niekoniecznie wskazane jest wyciągnąć tak jednoznaczne wnioski. Ze względu na mój zawód i praktykę, nauczyłem się pewnej rzeczy: "Nie wiesz? Po prostu zapytaj".

Lepszy ekran ma iPhone 7 czy Note7? Zapytałem ekspertów

Napisałem do ekipy DisplayMate z pytaniem odnośnie definitywnego rozstrzygnięcia, który ekran jest ich prywatnym zdaniem lepszy Odpisali już po kilku godzinach. Czy odpowiedź mnie usatysfakcjonowała? Tak sobie.

iPhone 7, Galaxy Note 7 i Galaxy S7 mają rewelacyjne wyświetlacze, ale OLED oraz LCD mają zupełnie inne słabe i silne strony. Żadna z tych technologii nie jest w stanie zwyciężyć we wszystkich kategoriach. Możesz zauważyć, że jasność, kontrast, kąty widzenia i pobór energii jest różny. Czasami iPhone 7 z LCD jest lepszy, a czasami Samsung z ich OLED-em. Natomiast pomijając wszystko powyższe, OLED-y są ewidentnie lepszą technologią dla smartfonów, które są stosunkowo małe i zasilane bateriami. Nie są jednak koniecznie lepsze od LCD dla większych ekranów takich jak tablety czy TV. To jednak też zależy od aplikacji, wyświetlanej zawartości i warunków oglądania.

DisplayMate

Podsumowując

Jak widać, nie można wykazać jednoznacznie, że iPhone 7 ma obecnie absolutnie najlepszy ekran na rynku. Pod pewnymi względami tak, ale nie pod wszystkimi. Myślę, że warto przyjąć dosyć dyplomatyczne założenie zgodne ze stanowiskiem DisplayMate - samsungi i iPhone'y mają świetne ekrany, które wyróżniają się na rynku.

PS. Apple właśnie zrobił to samo z LCD co kiedyś Panasonic z telewizorami plazmowymi — doprowadzili technologię do perfekcji i kresu fizycznych możliwości. Nie pozostaje mi nic jak serdecznie gratulować.

To już chyba najwyższy czas, żeby przenieść się na bardziej przyszłościowe panele OLED i tam próbować swoich sił. Przyszłoroczny iPhone 7s będzie do tego świetną okazją.

Źródło: DisplayMate

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

20 najpopularniejszych smartfonów wśród czytelników Komórkomanii - wrzesień 2016 iPhone 7 - porównanie cen w Polsce i innych krajach europejskich 3 proste rzeczy, które natychmiast polubiłem w iOS 10 Jak działa Snapdragon Sense ID? Serio, Apple'u? iPhone 7 w kolorze onyksu (Jet Black) to nieśmieszny żart Afera związana z Galaxy Note'em 7 uwidacznia jeszcze jeden problem iPhone 7 udaje, że jest tandetnie wykonany? Na nowy "przycisk" Home spływa fala krytyki iPhone 7 Plus prawdopodobnie jest gorszy niż się spodziewałem. Bardzo mnie to cieszy 3 rzeczy, które mogą mnie zachęcić do wymiany iPhone'a 6s na iPhone'a 7 Postanowione: kupuję iPhone'a 7 jeśli Apple nie spieprzy jednej rzeczy Na IFA 2015 zabrałem 1 kabel do ładowania różnych urządzeń. Na IFA 2016 muszę zabrać 3 Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy? Internet mobilny w Polsce i na świecie. Czy Polacy mają się czego wstydzić? Producenci elektroniki wiedzą o nas wszystko? To dobrze! Oto najlepsze smartfony 2016 roku. Nagrody EISA Awards 2016-2017 przyznane QuadRooter: 900 milionów urządzeń podatnych na cyberatak. Sprawdź, czy twój smartfon jest bezpieczny Dlaczego tak wielu czytelników Komórkomanii nie aktualizuje swoich iPhone'ów? Poznaj swojego smartfona: wyświetlacz Przesiadłem się z Androida na iPhone’a. Czy było warto? Przemyślenia po kilku miesiącach iPhone 7 - podsumowanie plotek i przecieków Samsung Galaxy Note 7 - podsumowanie plotek i przecieków Usuwanie historii przeglądania w telefonie z Androidem i iPhone Przeciętny użytkownik na wpatrywanie się w ekran smartfona poświęca rocznie... ponad miesiąc Oszustwa internetowe starsze niż Internet

Popularne w tym tygodniu:

Na smartfonach zarabiają tylko 3 firmy. Dlaczego pozostałe nie zrezygnują z ich produkcji? Dlaczego 18:9, a nie 2:1? 2012 vs 2017. Jak zmienił się rynek smartfonów w ciągu 5 lat? Frankenphone, czyli zaprojektowałem smartfon marzeń Jak tapeta wpływa na szybkość zużycia energii? Sprawdziłem na przykładzie telefonu z AMOLED-em 7 technologicznych oczekiwań od tegorocznych smartfonów Android jak iOS? Google może wprowadzić bardziej restrykcyjne ograniczenia