Masz iOS 10? Lepiej nie rób backupów za pomocą iTunesa

Kopie zapasowe iOS-u 10 są łatwiejsze do złamania niż poprzednie wersje oprogramowania. Apple jest jednak świadomy problemu i już pracuje nad stosowną łatką.

pixabay.com

Z dostępnych informacji wynika, że kopie zapasowe iOS-u 10 robione za pomocą programu iTunes i zabezpieczone hasłem mają wysoką podatność na złamanie. Zanim Apple wypuści łatkę oprogramowania, najbezpieczniej jest robić backupy za pomocą usługi iCloud.

Atak typu "brute-force" na iOS 10 jest aż 40 krotnie szybszy przy użyciu CPU niż GPU, na którym opierało się zabezpieczenie iOS 9. Dla porównania, czas potrzebny na złamanie zabezpieczeń przy użyciu tego samego CPU Intel Core i5 jest 2500 razy krótszy w przypadku iOS 10 niż iOS 9.

Podczas gdy na starszym oprogramowaniu można było przeprowadzić około 2400 prób złamania hasła w ciągu sekundy, w przypadku iOS-u 10 liczba operacji na sekundę wzrasta do… 6 milionów

Ekspert i właściciel firmy Elcomsoft, podejrzewanej o udział w aferze "celebgate" z 2014 r, powiedział, że jedyną metodą na załatanie tej luki bezpieczeństwa jest jednoczesna aktualizacja iOS-u i iTunesa.

Przedstawiciele Apple'a w rozmowie Forbesem przyznali, że zdają sobie sprawę z istniejącego problemu i już pracują nad jego rozwiązaniem. Do tego czasu, kopie zapasowe w iCloud pozostają stosunkowo odpornym rozwiązaniem na ataki typu brute-force (w przeciwieństwie do backupów robionych w iTunes).

Akurat Apple odnośnie luk w bezpieczeństwie iUrządzeń ma bardzo ułatwione zadanie, bo kontrolując jednocześnie sprzęt i oprogramowanie jest w ewentualne nieprawidłowości naprawdę szybko likwidować oraz reagować na bieżąco. Producenci sprzętu z Androidem już tak kolorowo nie mają, co nie oznacza na szczęście, że jest to niemożliwe.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: AppleInsider, Forber

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Co ma wspólnego smartfon z medalem olimpijskim? Więcej niż myślisz Samsung software'owo zabezpiecza wadliwe Galaxy Note'y 7 Google bierze na celownik iPhone'y Nowe informacje na temat wymiany Galaxy Note'ów 7 Ciekawostka: iPhone 7 Plus nie zawsze używa teleobiektywu podczas zoomowania HTC Ocean i Sense Touch, czyli pomysł HTC na bezprzyciskowy telefon Nagie modelki i smartfony, czyli nietypowy pokaz mody Freddy, Tommy, Ufeel Fab i inne nowości Wiko w naszych rękach iOS 10 ucegla iPhone'y! Lepiej wstrzymaj się z aktualizacją [aktualizacja] Sony Xperia XZ w przedsprzedaży z wartościowym prezentem Nie, Samsung nie wyłączy zdalnie twojego Galaxy Note'a 7 Przykładowe zdjęcia zrobione iPhone'em 7 Plus Linie lotnicze zakazują korzystania z Galaxy Note'a 7 w samolotach Android 7.0 Nougat dla Nexusa 6P "już" jest iPhone 7 - 6* rzeczy, których zabrakło mi do pełni szczęścia Samsung Galaxy Note7 - szczegóły na temat programu wymiany w Polsce Nie, brak modułów w LG V20 nie oznacza, że LG całkowicie rezygnuje z tego rozwiązania Zobacz LG V20 na wideo Rosyjski youtuber aresztowany za... łapanie pokemonów w kościele Wkrótce pojawi się następca... Nexusa 7? Podwójny aparat iPhone'a 7 Plus może zmienić zasady gry. Jak będzie działał? Ile pieniędzy straci Samsung na wymianie Galaxy Note'ów 7? Szacunkowe kwoty są zaporowe O iPhonie 7 wiadomo już niemal wszystko. Cieszę się, że kupiłem iPhone’a 6s Projektor Sony wyświetlający obraz reagujacy na dotyk

Popularne w tym tygodniu:

Kolejna awaria sieci Orange. Użytkownicy nie mogą wysyłać wiadomości [aktualizacja] Nokia 3, Nokia 5 oraz Nokia 6 już w Polsce wraz z toną akcesoriów. Czy warto się nimi zainteresować? #wSkrócie: szkło na ekran iPhone'a 8, letnia aktualizacja Pokemon GO i Galaxy S8+ Dual SIM Android Marcher to malware, który może wykraść wasze dane. Uważajcie! YouTube z pełnym wsparciem dla pionowych treści i nowym standardem VR OnePlus 5 - podwójny aparat z teleobiektywem to ściema jakich mało Dlaczego szklanych telefonów jest tak dużo? Powód jest prosty Google Glass powrócą? Inteligentne okulary dostały właśnie... aktualizację oprogramowania #wSkrócie: zdjęcie iPhone'a 8, przedni panel Galaxy Note'a 8 i Asus ZenFone Pegasus 4A #wSkrócie: smartfon z ekranem skanującym odciski palców, nowa oferta Playa i smartwatch Emporio Armani Google usunął z aplikacji Zdjęcia przydatną funkcję. Użytkownicy są wściekli Allview X4 Xtreme oficjalnie. Ma podwójny aparat, ogromną baterię i przyzwoitą ceną